צור קשר
 • לראשונה בזכרון יעקב חידון התנ

  לראשונה בזכרון יעקב חידון התנ"ך היישובי  |  קרא עוד

 • ארועי ט

  ארועי ט"ו בשבט במושבה  |  קרא עוד

 • חגיגת פורים במושבה, מרץ 2019

  חגיגת פורים במושבה, מרץ 2019  |  קרא עוד

 • מצילים את פקעות הבר

  מצילים את פקעות הבר  |  קרא עוד

 • מאמאנט

  מאמאנט "החורש" מקום ראשון 2018  |  קרא עוד

 • פתיחת מקום בלב

  פתיחת מקום בלב  |  קרא עוד

 • כל ארועי התרבות

  כל ארועי התרבות  |  קרא עוד

מבזקי חדשות

תרבות ולמידה יהודית

אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ - ערב על השלום ביהדות

 

 

הרוח והקור לא מנעו מעשרות נשים וגברים מזכרון יעקב, מהסביבה ומרחבי הארץ, לגדוש את אולם זמארין בזכרון יעקב, שבו התקיים ביום שלישי, 15.1.19 פאנל בנושא השלום ביהדות.

הערב המיוחד הזה היה פרי יוזמה משותפת של ניר קובי, מנהל האגף לתרבות יהודית במתנ"ס זכרון יעקב, ותנועת נשים עושות שלום. בפאנל הדוברות השתתפו הרבנית עדינה בר-שלום - כלת פרס ישראל, פעילה למען השכלה אקדמית בחברה החרדית, ובתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל; הרבנית הדסה פרומן – מחנכת, אמנית ומנחת קבוצות, ואלמנתו וממשיכת דרכו של הרב מנחם פרומן ז"ל מתקוע, שפעל כל חייו לקירוב לבבות ולבנית גשרים בין יהודים וערבים; וד"ר ענת ישראלי, דיקנית הפקולטה לחינוך במכללת אורנים, חוקרת ומלמדת תלמוד וספרות חז"ל, בת קיבוץ דברת. את הפאנל הנחתה רוני יבין, פעילה בנשים עושות שלום, לשעבר מנהלת בית המדרש 'אלול' ודוקטורנטית לתלמוד ומגדר.

ראש מועצת זכרון יעקב, מר זיו דשא, בירך את הקהל והדגיש כי ללא קשר לתפיסות פוליטיות, החיבור והקירוב בין אנשים ובין קהילות, כמו גם השאיפה לשלום, הם נחלת הכלל, ואינם ייחודיים למגזר, קהילה או מפלגה כלשהי. 

משתתפות הפאנל התבקשו לפתוח בטקסט המציג את ה"אני מאמין" שלהן, המניע אותן בפעילותן למען שלום והידברות.

"'ואהבת את הגֵר' הוא הציווי היחיד החוזר 36 פעמים במקרא! יותר מכל ציווי אחר", אמרה בר-שלום. "כל בני האדם נולדו בצלם, ומכאן שציווי גדול הוא לנהוג בהגינות ובשוויון ביחס לכל אדם". בנוסף ציטטה בר-שלום את הרב קליין, רב בית החולים הדסה, האומר ש"ניתן למצוא הקבלה כמעט מושלמת בין 13 עיקרי היהדות לבין 12 עיקרי האיסלם", ולכן, הוסיפה, יש קרבה גדולה בין הדתות.

"אמי גדלה בבית חסידי, ובנעוריה ברחה אל חלוציות חילונית בקיבוץ", סיפרה ד"ר ענת ישראלי, "אך היא שמרה בתוכה על יהדות רחומה וסובלנית, ברוח הפסוק מתהילים, שהוא גם המוטו של הערב: 'למען אַחַי וְרֵעָי אֲדַבְּרָה נָּא שָׁלוֹם בָּךְ'. אמי איבדה שני בנים במלחמת יום כיפור, ולכן כשאני אומרת 'למען אחי', אני מתכוונת אליהם ממש, ובשמם ובשמה אני פועלת למען השלום," אמרה ישראלי, והוסיפה כי "מצער מאוד שהיום צריך אומץ כדי להיות אדם מאמין ולדבר על שלום".

הדסה פרומן ציטטה מהגותו של הרב קוק: "בעומק דבריו אני מוצאת את הדרישה לשלום, למרות הכוחות המנוגדים הפועלים בחברה הישראלית. השלום יגיע רק כשאנשי דת ידברו ביניהם", והוסיפה כי "אדם צריך למצוא את השלום הפנימי בתוכו, מתוך התחייבות לבורא ולא מתוך ביטול האחר".

"הגאון מווילנה אומר שתכלית התורה היא שלום", אמר ניר קובי, מנהל האגף לתרבות יהודית. "שלום הוא גם אחד משמותיו של הקב"ה. לכן תפקידו המעשי של עם ישראל הוא להוביל את רעיון השלום, גם בתוכנו וגם עם אויבינו. זוהי מהות התורה ומהותו של עם ישראל".

כשנשאלה שאלה מהקהל לגבי המשפט 'מחה את זכר עמלק', ענתה הדסה פרומן כי עמלק כעם לא קיים בימינו, וכי היום עמלק הוא כל מי שלא מבקש שלום. "עמלק אינו עם אלא התנהגות", אמרה.

"זה היה ערב מרומם נפש ומעורר השראה, שהציג את היהדות הסובלנית, המדברת שלום, ושלום המדבר בשפה יהודית עכשווית", סיכמה מנחת הערב, רוני יבין.

נשים עושות שלום היא תנועת שטח א-מפלגתית, המונה מעל ל- 40,000 פעילות מכל גווני הקשת הפוליטית. התנועה איננה תומכת ביוזמה ספציפית, אלא פועלת לקידום הסכם מדיני ולשילוב נשים בהליכי הפיוס וקבלת החלטות, בהתאם להחלטה 1325 של האו"ם, הקובעת כי שילובן של נשים בתהליכים אלה מגביר את הסיכוי להגעה להסכמי שלום.

קרדיט צילום: נשים עושות שלום