13.9.2018
 

 

מרכז ההפעלה הינו פרויקט של רשות החירום הלאומית ,פיקוד העורף ומשרד הפנים ועד כה, הוקם רק ברשויות בעלות רמת סיכון גבוהה.

הרשויות השונות החליטו כי מרכז ההפעלה של המועצה המקומית זכרון יעקב, יוקם כבר בשנת התקציב 2017 ועלות שדרוגו של המרכז, הנעמד בעלות של 1,200,000 ₪ הינו במימון מלא של משרד הביטחון.

כחלק מהפרויקט, משרד הביטחון ,פיקוד העורף ומשרד הפנים סיפקו למועצה מערכות דיגיטליות, לצורך שליטה, בקרה והדרכה, מרכזייה נפרדת המחוברת למחלקת הביטחון ולמוקד העירוני, מערך מחשבים שישמשו את כל מכלולי החירום של הרשות המקומית, תשתית למערכת קשר, מסכי לד

וכמו כן, סופק ע"י הגופים כל הריהוט הנדרש לשם הפעלת המרכז על ידי מחלקת הביטחון והמכלולים השונים.

אלי רגב, ראש מינהל חרום וביטחון ברשויות המקומיות במשרד הפנים, אמר בטקס כי: "אירוע השריפה בשנת 2016, היה אירוע דרמתי ומאוד משמעותי ותפקוד המועצה היה בדיוק כמו שצריך להיות, משרה ביטחון, אנחנו הגענו לעזור במה שיכולנו אך הרשות עשתה את כל העבודה בצורה מושלמת. זה היה מודל כיצד לעבוד נכון באירוע חירום.

ראיתי את עובדי הרשות עוסקים באירוע בצורה מאוד יסודית ומאוד רצינית, אני מאמין שברשות הזאת יש על מי לסמוך.

אנחנו משקיעים מאות מיליוני שקלים בהקמת מרכזי הפעלה ברשויות שאנו מאוד מקווים שלא נצטרך להשתמש בהן. אבל אם נשתמש אז אנחנו בטוחים כי המעבר משגרה לחירום יתבצע במעט מאוד צעדים. בשם שר הפנים אני רוצה לאחל לכולכם שתהיה שנה טובה".

הקמת מרכז ההפעלה כללה, בין היתר, פירוק ופינוי המבנה ותכולתו, פירוק מחיצות, הקמת שירותים ומקלחות לשעת חירום והקמת חדרים על פי "תורת הלחימה" של פיקוד העורף, לצורך ניהול אופטימלי של הרשות בעת חירום.

אלי עטיה, מנהל מחלקת בטחון ושעת חירום מסר בעת גזירת הסרט כי: "לאחר 15 שנות אימון והדרכה מוצלחים שערכנו במרכז ההפעלה הישן, אירועי השריפה לפני כשנתיים הציפו פערים בהם נדרש לטפל.

הענות מידית של רשות חירום לאומית, פיקוד העורף ומשרד הפנים והעברת תקציבים אפשרו לאגף הביטחון בזכרון יעקב למלא את הפערים וליצור מרכז הפעלה שמתאים ביותר לרשות המקומית שלנו.

כיום אין ספק שהמעבר משגרה לחירום יהיה מהיר וחלק יותר, הטיפול באירועים יהיה מקצועי יותר והמענה לתושב יהיה טוב יותר. אני שמח שנפל בחלקי להיות חלק מגוזרי הסרט היום".