6.8.2017
 

 

במהלך עבודות שימור של המועצה המקומית זכרון יעקב בשיתוף עם המועצה לשימור אתרים, החלה המועצה בהעברת צריף מיוחד במינו, "צריף הראשונים", ממקומו המקורי למתחם חדש, שיוקם בסמיכות למוזיאון העלייה הראשונה במושבה. הצריף ההיסטורי נמצא בחצר משפחת אשר מזכרון יעקב שסייעו בהעברתו.

הנשק שנמצא, מסוג לי אנפילד (Lee enfield), כנראה יוצר בשנת 1915, על פי החרוט עליו והוסלק בתוך הקיר החיצוני של צריף יחד עם מספר מחסניות. הנשק היה משומן ובתוך נרתיק בד עליו טבועה השנה 1944. המחסניות היו עטופות בנייר עיתון "חירות", גיליון 730, משנת 1951.

על הרובה עצמו הוטבע הדגם ומספר הדגם – SMTLE, שנת ייצור 1915. רובה זה הינו דגם של רובה מסוג לי אנפילד, רובה שיוצר בבריטניה בין השנים 1895-1957. בישראל כונה בשם "רובה בריטי" ו"רובה אנגלי", הוא שימש צבאות רבים בעולם, כולל חלק מצבאות ערב, המחתרות היהודיות לפני קום המדינה וצה"ל.

בבירור שלנו, מתגלה כי הנשק אינו היה בנמצא בידיים פרטיות וכי כנראה שמקורו בפשיטה של האצ"ל על בסיס מחנה 80 ב – 10/04/48, שהיה באותו זמן בסיס בריטי. חברי האצ"ל גנבו מהבסיס מחסן נשקים שלם ותחולתו הוחבאה במערות זמארין.
לירון גורפינקל, מנהלת הארכיון לתולדות זכרון יעקב: "הנשק והאביזרים שנמצאו איתו הם בהחלט חידה שצריך לפצח. בבעלות מי היה הנשק, מתי נעשה בו שימוש, האם פשוט שכחו אותו בתוך הקיר או שנשמר בסוד ואם כן מה היו המניעים להחביא אותו ומדוע זה נשמר בסוד עד היום. כל אלה שאלות שמעניין מאוד לענות עליהן." 

סיפורו של הצריף עצמו מתחיל בשנת 1883 כלוחות עץ, אשר ראשוני המתיישבים במושבה זכרון יעקב ייבאו מרומניה. ככל הידוע זהו שריד ייחודי ואחרון לצריפים מימי העלייה הראשונה אשר הוקמו בשלושה אתרים במושבה: גבעת זמארין, ברחוב הראשי ובקרבת המעיין "ביר אל חאנזיר". מקומו של הצריף כיום, ברחוב תרע"ב 1 הינו המקום המקורי עליו הוקם הצריף בשנת 1883.

לאחר עליית יהודי תימן עבר הצריף לבעלות משפחת מזרחי. הצריף והשטח שעליו הוא יושב נשארו בבעלות המשפחה עד היום. לפיכך תמוהה עוד יותר האפשרות כי "נשכח", וייתכן כי הבעלים המקוריים שלו ביקש לשמור על מקום הימצאו בסוד.
הנשק הועבר לידי משטרת ישראל בהתאם לחוק. ויש תקווה כי יוחזר לידי המועצה המקומית על מנת שיעבור לתצוגה ב"צריף הראשונים", למקום המקורי בו הוא נמצא, לתצוגה ולמען שימורו לדורות הבאים.

"צריף הראשונים" מהווה דוגמה אחרונה ונדירה ביותר למבנה עץ מימי העלייה הראשונה אשר שימש את משפחות החלוצים בימים של טרום בתי האבן. בהמשך מספר הצריף את סיפורם של עולי תימן וקליטתם הקשה במושבות. חדרי הצריף מעוטרים בציורי קיר יפים ושמורים היטב.

הצריף, אשר מוגדר ברמת שימור 1, עובר שיחזור ושיפוץ ויהווה חלק ממוצגי המוזיאון. בין היתר, המגרש שאליו מועבר הצריף יזכה אף הוא לשיפוץ ופיתוח בהתאם לחשיבותו ההיסטורית של הצריף.  הצריף הועבר בסיוע משפחת אשר שהצריף נמצא בחלקתם.

זכרון יעקב נוסדה כמושבה בדצמבר 1882 על ידי עולים מקבוצת "חובבי ציון" מרומניה, וידועה במספר אתרים היסטוריים מתקופת העות'מניים וקום המדינה, כגון: בית אהרונסון (מוזיאון ניל"י), בית הפקידות (מוזיאון העלייה הראשונה), בית כנסת פעיל, "אוהל יעקב" שנבנה בשנת 1886 ועוד. 

המועצה המקומית, זכרון יעקב, פעלה לאורך השנים לשימור המבנים הללו בגלל ערכם ההיסטורי למדינה ולמושבה. מרבית המבנים הללו אינם רק מיצגי מוזיאון אלא מבנים פעילים לשימוש התושבים ותיירים

ראש המועצה, זיו דשא, שנושא שימור עברה ההיסטורי של המושבה מאוד קרוב לליבו ציין: "מדובר במבנה היסטורי, שריד לצריפים שנבנו ע"י המתיישבים הראשונים בסיוע הברון. מציאת הנשק בקירות המבנה זה הוכחה כי הצריף לא סיים לספר את סיפורו למרות שהוא עומד מעל ל – 130 שנה ושאם נעריך את ההיסטוריה שלנו, נגלה כל פעם דברים חדשים."

פרטים נוספים בפייסבוק הארכיון לתולדות זכרון יעקב:

https://www.facebook.com/zichronyaacovarchives/posts/1385374654914224