30.1.2019
 
 
במסגרת קול קורא של המשרד להגנת הסביבה שיצא בשנת 2017, זכתה המועצה המקומית זכרון יעקב במימון לסקר טבע עירוני.
העבודה מתבצעת על ידי יחידת סקרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע, הכוללת צוות סוקרים מקצועי ומנוסה שמורכב מאקולוגים, בוטנאים וזואולוגים.
סקר זה מהווה חלק ממאמץ לאומי להשלמת מסד נתונים ארצי לתשתיות טבע עירוניות.
את הפעילות וריכוז הפרויקט מטעם המועצה, מובילה מחלקת איכות סביבה.
עד כה, הסקר גילה כי המועצה התברכה בבתי גידול טבעיים רבים ובהם ערכי טבע ייחודיים ומעניינים: נחלים ומעיינות, אזורי חורש וחורש ים תיכוני (בתה), יערות פארק של אלוני תבור, מערות, מצוקים ועוד.
כל אלה משמשים מקום מחייה למגוון רב של בעלי חיים וצומח מקומיים. בסקר הסתיו אותרו ריכוזי פריחה רבים ובהם צמחים מגוונים כגון: חצב מצוי, נרקיס מצוי, חבצלת קטנת פרחים, כרכור חורפי, נץ חלב הררי, כלנית מצויה, רקפת מצויה, סחלב פרפרני ועוד. כמו כן תועדו עצים ייחודיים כגון אלון תבור, ער אציל, שיזף, אלה אטלנטית, חרוב מצוי ועוד. בנוסף, תועדה פעילות של מגוון יונקים, עופות וזוחלים כגון צבי ארץ-ישראלי, דרבן הודי, שפן סלע, חזיר בר, צב ביצות, נמייה, תן זהוב, זעמן זיתני ועוד.
במהלך הסקר יתועדו בכל אתרי הטבע והשטחים הפתוחים במושבה מגוון המערכות הטבעיות ותופעות הטבע המקומיות: עצים ייחודיים, מוקדי פריחה עונתיים, אתרי קינון, ריכוז של זוחלים, פעילות יונקים, פרפרים, דו-חיים ועוד.
ראש המועצה זיו דשא: "המועצה המקומית בראשותי, מכירה בחשיבות שילובם של משאבי טבע בתכנון וניהול הסביבה העירונית המתחדשת והממצאים וההמלצות ישולבו בבחינת פרוייקטי פיתוח. סקר טבע עירוני, הוא אחד מהכלים החשובים ביותר על מנת ליצור בסיס להכנת תכנית שתשמש ככלי לשימור, לטיפוח ואף לשחזור של ערכי טבע במושבה".
מטרת הסקר הינה ליצור תמונת מצב עדכנית של ערכי הטבע המקומיים, על-ידי בניית בסיס נתונים של המערכות הטבעיות המצויות במועצה.
סקר הטבע עשוי לסייע לגורמי התכנון והניהול במועצה בטיפוח וניהול מיטבי של תשתיות הטבע המקומיות ולשימור המגוון הביולוגי למען רווחת התושבים. תשתית ידע זו מסייעת למקבלי ההחלטות ולמתכננים לקדם תהליכי פיתוח עירוני, תוך מיתון השפעת תהליכי העיור על המערכות הטבעיות ושמירה על קיומן ותפקודן.
המידע שייאסף ירוכז ויעלה כמפה אינטראקטיבית וכמידע כתוב שיהיו זמינים לכל תושב.
במהלך הסקר יתקיימו אירועים קהילתיים לחשיפת התושבים לממצאי סקר הטבע העירוני.
כיצד אתם יכולים להיות שותפים?
המועצה המקומית קוראת לתושבים לקחת חלק בסקר ולהעביר דיווחים ועדכונים על תופעות טבע שאתם נתקלים בהם ברחבי המועצה - קינון עופות ייחודיים, ריכוזי פריחה, תצפיות על דו חיים ועוד. ניתן להעלות את הדיווחים לאתר החברה להגנת הטבע דרך הקישור: https://www.teva.org.il/tevabaeir