19.12.2018
 

 

השבוע יצאו בתי הספר החיטה, ניל"י, קשת, יעבץ, החורש, תיכון המושבה להטמין מחדש פקעות פרחי בר שהוצאו לפני כחודש מהאדמה בשטח שעליו עתיד להיבנות פארק היין. הפרויקט הינו אחד מתוך חמישה פרויקטים אותם מובילה רכזת החינוך הסביבתי, עדי ברזון, מתוך חזון המחלקה לקדם את נושא השמירה על נחלת הכלל. פרויקט הצלת פקעות הבר הינו בתמיכת המשרד להגנת הסביבה ומהווה חלק מיום מגוון המינים, שהתקיים השנה ב – 19/12/18.

ראש המועצה זיו דשא מסר כי: "זוהי מדיניות המועצה לשלב את המערכת החינוכית במושבה בפעילויות שונות של שאר המחלקות בדגש על פעילויות המחלקה לאיכות הסביבה. החינוך למחזור, דאגה לסביבה וקיימות הוא דבר חשוב וצריך להטמיע אותו גם בבתי הספר."

בית ספר החיטה הטמין את הפקעות לאורך דרך שרה, סמוך לגדר המזרחית של מגרש הספורט המקורה, ביה"ס החורש הטמין לאורך מעלה מנחם בצד הצפוני של הכביש, וליד שלטי הכניסה לשכונת גבעת עדן, ביה"ס ניל"י הטמין לאורך דרך ניל"י צמוד לגדר הצפונית של בית ספר, ובחורשת לנגה, ביה"ס קשת הטמין בגני סטיבן – במקטע שבין רחוב השיטה, ורחוב העצמאות, ביה"ס יעבץ הטמין בשטח הפנוי ברחוב הפשוש פינת החסידה ותיכון המושבה הטמין סמוך לכיכר האקולוגית על דרך יצחק רבין.

המחלקה לאיכות הסביבה של המועצה המקומית הובילה במהלך החודשים  דצמבר - ינואר, את מבצע הצלת הפקעות "בשיתוף ובליווי הדרכתי של "זרעים מציון" ובאישור רשות הטבע והגנים. המחלקה סיפקה לבתי הספר ולתלמידים את הפקעות והזרעים ואת הציוד הנדרש לשתילה.

טליה מבור, מנהלת מחלקת איכות הסביבה אמרה כי: "עושר של מינים הוא שמקנה למערכות אקולוגיות עמידות לשינויים המתרחשים בסביבה. והיא שמאפשרת למינים לעמוד בלחצי הסביבה המשתנה. מחקרים מראים כי הפגיעה במגוון הביולוגי הוא אחד מ- 9 הגבולות שעלולים להגביל את המשך הצמיחה הכלכלית ולהוות איום קיומי על האנושות .

גם אנחנו בזכרון יעקב לוקחים אחריות על שימור והעשרת מגוון מיני צמחים ובעלי החיים באזורנו ובישראל בכלל. השנה פעלנו לשימור והעשרת מגוון מיני פרחי הבר בזכרון יעקב, על ידי הטמנת פקעות וזריעת זרעים של פרחי בר שהוצלו מאזור פארק היין."