4.10.2018
 

 

בדומה לאירועי הקיץ העולמי, שהתקיימו במושבה במהלך החופש הגדול: "קיץ ישראלי", "קיץ צרפתי", "קיץ ספרדי" ופסטיבלי הבירה, ביום חמישי, היום האחרון של חול המועד סוכות, הפך המדרחוב לרחוב פסטיבלי עם דוכני רחוב, מוסיקה ומופעי רחוב אותנטיים היישר מרומניה.

האירוע נפתח בטקס חגיגי ברחבת בנק הפועלים שבמדרחוב ובו קהילת זכרון יעקב בירכה את האורחים היקרים שהגיעו מרומניה.

בטקס לקחו חלק נציגי הארגונים השותפים, נבחרי ציבור, קריזביי בלה דן, (Krizbai Bela Dan) סגן הנשיאה של מכוני התרבות הרומנים בעולם, בכירים במועצה המקומית זכרון יעקב ומרטין סלומון, מנהל המכון לתרבות רומנית בתל אביב.

כחלק מהאירוע, התקיימו ריקודי עם רומניים מלאי שמחה, סדנאות יצירה לילדים, מופע מוזיקאלי המשלב בין מוזיקה צוענית, יהודית ורומנית ועוד פעילויות רבות.

מרטין סולומון, מנהל המכון לתרבות רומנית בתל אביב אמר בטקס כי: "המושבה הזאת הייתה עיר של רומנים, ברחוב הזה העולים החדשים שהגיעו בשנת 1882 דיברו ברומנית וזהו כמו נס שכל כך הרבה רומנים וישראלים נפגשים ביחד ברחוב הזה. אני רוצה להודות על שיתוף הפעולה לעמותת זמארין, למוזיאון העלייה הראשונה, ארגון אמי"ר ומיכה חריש, נשיא אמי"ר ולהודות לממשלת ישראל ורומניה על העזרה."

ערב "סתיו רומני" כמו כל פרוייקט האירועים העולמיים, התקיים ביוזמתה ובניהולה של מיכל ונדר שוורץ, מנהלת מחלקת התרבות של עמותת זמארין והמועצה המקומית זכרון יעקב בשיתוף המכון לתרבות רומנית ,מוזיאון העלייה הראשונה, מפעל הפיס, משרד התרבות וארגון אמי"ר.